Piometra

Reprodukcinės sistemos ligos dažnokai verčia kalių bei kačių augintojus kreiptis į veterinarijos gydytojus. Šie susirgimai yra ne tik nemalonūs, jie gali sukelti rimtas komplikacijas. Uždelstos ligos dažnai sąlygoja nevaisingumą, o tai yra rimta problema veislinių gyvūnų augintojams. Viena iš dažniausiai pasitaikančių ir labiausiai gyvybei pavojingų lytinių organų ligų yra infekuotas pūlingas gimdos uždegimas – piometra (lot. pyometra). Ligos metu toksinės medžiagos ir bakterijos iš gimdos yra rezorbuojamos į kraują – tai sukelia gyvybei pavojingą bendrą organizmo apsinuodijimą ir šoką. Negydoma pyometra beveik visada baigiasi mirtimi.

Piometra (lot. Pyometra) ima vystytis, kai organizme sutrinka lytinių hormonų balansas. Per aukštas progesterono bei estrogenų kiekis sąlygoja gimdos gleivinės išvešėjimą, gimdoje ima kauptis skysčiai. Čia susidaro labai gera terpė daugintis įvairiems mikrobams, kurie gali patekti į gimdą iš makšties ar šlapimo trakto normalios mikrofloros rujos metu, kai yra atviras gimdos kaklelis, ypač jeigu kalė yra laikoma nešvariai arba jai leidžiama maudytis kergimo ar gimdymo metu ir kt. Gimdos gleivinės pakitimus didžiąja dalimi skatina hormoninių preparatų, skirtų nutraukti rujai ar nėštumui, naudojimas.

Dažniausiai serga vyresnio (7 – 9 m.) amžiaus neturėjusios palikuonių, nesterilizuotos kalės, tačiau pasitaiko atvejų, kai suserga ir jaunos pirmą kartą rujojančios kalės. Kadangi katės ovuliuoja ir ima gaminti progesteroną tik po kergimo, joms pyometra pasitaiko žymiai rečiau, dažniausiai – kaip rują slopinančių medikamentų šalutinis poveikis.

Klinikiniai požymiai pasireiškia praėjus 4 – 8 sav. po rujos arba hormoninių preparatų vartojimo. Požymiai priklauso nuo to, kaip toli yra pažengęs gimdos pažeidimas, kiek daug skysčių bei pūlių yra susikaupę, ar atviras gimdos kaklelis, nuo kalės amžiaus ir fiziologinės būklės. Kalė tampa apatiška, sumažėja arba dingsta apetitas, ji ima labai daug gerti, daugiau šlapintis, kartais vemia (dėl to šeimininkai dažnai galvoja, kad tai tik apsinuodijimas ir neskuba kreiptis į veterinarijos gydytoją). Jeigu gimdos kaklelis yra atviras, pasirodo gausios išskyros iš makšties, jos būna tąsios, nemalonaus kvapo, primena karamelę, kartais būna su krauju. Jei kaklelis lieka uždaras, pūliai kaupiasi gimdoje, ji labai padidėja, dėl to padidėja pilvo apimtis, nepasišalinantys pūliai yra rezorbuojami į kraują ir sukelia stiprią intoksikaciją. Uždara pyometra progresuoja labai greitai, ir dažnai sukelia šoką ir greitą mirtį. Temperatūra pakyla tik pas 20% segančių gyvūnų./

Pyometra visada įtariama pas sergančias nerujojančias kales ar kates, ypač jei pasireiškia padidėjęs troškulys, dažnas šlapinimasis ir vėmimas. Diferencijuoti nuo kitų panašią kliniką turinčių susirgimų padeda ultragarsinis pilvo ląstos tyrimas, taip pat kraujo bei šlapimo tyrimai. Gyvūnų šeimininkams turbūt svarbiausia yra tiesiog žinoti, kad pastebėjus bent vieną iš šių simptomų ar bet kokias išskyras ne rujos metu, užsitęsus rujai reikia nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, nes nuo to labai priklausys gydymo sėkmė.

Diagnozavus pyometrą reikia kuo skubiau gydyti. Yra keli gydymo būdai – chirurginis ir konservatyvus (gydant tik medikamentais). Tai priklauso nuo kalės amžiaus ir būklės.

Dažniausiai pasirenkamas chirurginis gydymas, kai operacijos metu yra pašalinama pūliuojanti gimda ir kiaušidės, kartu skiriamas ir antimikrobinis bei kitas simptominis gydymas. Nors gyvūnų savininkai labai nenoriai ryžtasi operacijai, jos nereikėtų bijoti, kadangi tai yra tikrai geriausias būdas pašalinti ligos priežastį ir išvengti recidyvų. Tam, kad būtų kuo mažesnė rizika, labai svarbu kreiptis ir atlikti visus paskirtus tyrimus kuo greičiau, nes pyometra labai greitai progresuoja ir, nusilpusią kalę, žinoma, yra daug rizikingiau operuoti.

Medikamentinis gydymas yra taikomas tik toms kalėms, kurias planuojama veisti ateityje, ir tik tada, kai kalė yra jauna, liga diagnozuojama pačioje pradinėje stadijoje ir gimdos kaklelis yra atviras. Šis gydymo būdas yra žymiai ilgesnis, gydymui naudojami hormoniniai preparatai turi stiprų šalutinį poveikį ir net sėkmingai išgydžius yra rekomenduojama sulaukusią palikuonių kalę sterilizuoti, kadangi pyometra turi stiprų polinkį kartotis.

Tam, kad išvengti šio nemalonaus susirgimo, neveisiamas kales ir kates geriausia sterilizuoti jauname amžiuje, vengti rują bei nėštumą nutraukiančių preparatų ilgalaikio vartojimo, laikytis švaros kergimo, rujos, gimdymo metu. Sterilizacija visiškai apsaugo nuo pyometros. Ir žinoma, gyvūnui susirgus reikėtų kuo greičiau kreiptis į specialistus.

Uždara pyometra (9 metų Azijos aviganio kalė).

1. Echografinis vaizdas.

 piometra3web

 

2. Nuotrauka operacijos metu.

piometra2int
  • Lithuanian
  • Russian
  • English