Kelio girnelės ekspertizės

Šunų kelio sąnarių klinikinio įvertinimo ekspertizė

Problemos apibūdinimas. Tyrimo tikslas – nustatyti kelio sąnario patologiją, o būtent vieną iš dažniausiai pasitaikančių – kelio girnelės išnėrimą. Kliniškai ši problema pasireiškia šlubavimu, kuris gali atsirasti ir dingti daug kartų, priklausomai kokiai kojai atitenka daugiau krūvio, šis šlubavimas vargina šunį. Kai girnelės išnėrimo laipsnis yra didesnis, šuo dažniausiai laiko pažeistą koją pusiau sulenktą, jei susirgimas abipusis, gyvūnas dažniausiai prigula prie žemės, o kai eina – šokinėja kaip triušis. Išnėrimai skiriasi pagal išnėrimo pusę: lateralinis – kai girnelė išnyra į išorę, ir medialinis – kai girnelė išnyra į vidų. Lateralinis išnėrimas sukelia daugiau judėjimo sutrikimų nei medialinis. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad šios patologijos galimybė pas kales yra 1,5 kartų didesnė, nei pas patinus, taip pat teigiama, kad šunys iki 9 kg turi kelio girnelės išnėrimo patologiją 12 kartų dažniau nei dideli šunys. Dažniausiai ši problema pasitaiko šių veislių šunims: Jorkšyro terjerams, Čihuahua, nykštukiniams ir vidutiniams pudeliai, Bostono terjerams, pekinams, foksterjerams.

Įvertinimo rezultatai (pagal Putnamo metodiką)

0 – Kelio sąnarys yra normalus.

1 – Kelio girnelės raiščiai yra beveik normoje. Girnelė juda lengviau nei įprastai, ji gali išnirti, jei kelio sąnarys yra ištiestas. Girnelė pati savaime gali išnirti, bet visada atsistato į įprastą padėtį. Tiesiojo girnelės raiščio padėtis gali lengvai pakisti sukant blauzdikaulį.

2 – Kelio girnelė yra normalioje padėtyje, kai koja yra ištiesta. Girnelė išnyra, esant sulenktam kelio sąnariui arba kai blauzdikaulis yra sukamas. Išnirusi girnelė negrįžta į savo vietą, kol nėra atstatoma. Proximalinė blauzdikaulio dalis sukasi kampu iki 30 laipsnių.

3 – Girnelė pastoviai išnirusi. Laikinai ji gali būti atstatyta į normalią padėtį. Proximalinė blauzdikaulio dalis į vidinę pusę sukasi 30-60 laipsnių kampu.

4 – Girnelė pastoviai išnirusi, jos negalima atstatyti į savo vietą. Proximalinė blauzdikaulio dalis sukasi 90 laipsnių kampu.

Ekspertizės rezultatų skundimas

Gyvūno savininkai, kurie nesutinka su ekspertizės rezultatu, atitinkamu pareiškimu turi kreiptis į LKD, kuri priima sprendimą dėl pakartotinos ekspertizės skyrimo. Pakartotiną ekspertizę apmoka gyvūno savininkas.

UAB „Jakovo veterinarijos centre“ ekspertizes atlieka veterinarijos gydytojas Doc. Dr. Jakov Šengaut DVM, Ph.D.. Būtina iš anksto užsirašyti registratūros telefonu (+370 5) 2132982 arba (+370 5) 2105048. Šunį prieš tyrimą galima maitinti ir girdyti. Tyrimo trukmė – iki 15 min. Tyrimo kaina – 17.30 €.

LKD Veisimo nuostatų priedai
  • Lithuanian
  • Russian
  • English